Пране на диван и как винаги да изглежда като нов
Диванът e от най-използваните мебели в дома ни, затова заслужава специална грижа. Почистването му трябва да е съобразено с материала и причините за замърсяването. Препоръчително е прането на дивана да се прави най-малко на всеки 6 месеца. Прахът и акарите го правят да изглежда мръсен, а и събраната мръсотия е вредна за здравето ни.
Как да почистим дивана
Има няколко начина за почистване на дивана без използване на химически продукти: с пара и с домашно приготвени продукти. Така ще се погрижим за винаги свежия вид на дивана ни.
Няколко стъпки за пране на диван в дома
1. При пране на дивани първото, което трябва да направите е да го почистите с прахосмукачка. Така ще премахнете праха, акарите, космите и остатъците от храна. Обърнете внимание и на гърба, и дъното.
2. В зависимост от плата на дивана, можете да изперете според инструкциите и да изсушите без излагане на слънце.
3. Ако петната са силно забележими, Ви съветваме да третирате всяко по отделно. Направете смес от един литър топла вода, чаша оцет (или цеден сок от лимон) и една чаена лъжичка сода бикарбонат. Напръскайте разтвора върху петната. След това почистете целия диван със същата смес, за да няма разлики.
Почистване на дивани с пара
За пране на диван с пара препоръчваме първо да премахнете трудните петна със смес от вода, оцет и сода бикарбонат, а по-късно с чиста водна пара.
Трикове за премахване на петна
- Оцет и сода за хляб – Литър топла вода се смесва с чаша оцет и една чаена лъжица сода за хляб. Втрийте с кърпа.
- Натриев перкарбонат – Подходящ за премахване на петна от бял плат.
- Сол – Срещу мазни петна. Смесва се със сока на три лимона и се оставя да престои върху петното. Отстранява се с вода.
- Водороден пероксид – Средство за премахване на пот и кръв.
- Амоняк – Подходящ за пране на дивани и почистване на най-трудните петна.
Почистването на прозорците и стъклата на къща е задача, която изисква усилия и прецизност. С течение на времето мръсотията се натрупва и става все по-трудно нейното отстраняване.
Ето няколко съвета как да почистите прозорците си с химически и естествени продукти:
- Не използвайте хартия при почистването
Хартиените кърпи не само оставят следи върху стъклото, но и мъх. Вместо това използвайте микрофибърни кърпи или мопове при почистване на прозорци.
Много хора не осъзнават голямата разлика между използването на топла и студена вода за почистване. За почистване на прозорци и стъкла е препоръчителна топлата вода, смесена със сапун. Първата стъпка е да избършете с кърпа, навлажнена с тази вода. Така се отстраняват натрупаните замърсявания или петна, причинени от мазнини. За да бъде почистването перфектно, прекарайте още една влажна кърпа, за да се отстрани останалият сапун.
Климатът влияе върху чистотата на вашите прозорци
В зависимост от метеорологичните условия или средата, в която живеете, почистването на стъклото може да варира. Например, тъй като замърсяването в градска среда е по-голямо, е препоръчително препаратът да се остави за по-дълго време, или почистването да се прави по-често. Затова винаги избирайте облачен ден за почистване на прозорците. Ако денят е много слънчев, това може да доведе до изпаряване на разтвора, оставяйки много грозни следи.
Избършете отляво надясно и отгоре надолу
Може да изглежда абсурдно, но движенията, които използвате за почистване на прозорците, могат да направят истинска разлика. Преди всичко е от съществено значение да почиствате отгоре надолу. Това е поради факта, че препаратите се стичат надолу и със забърсване на обратно рискуваме да изцапаме вече почистеното.
Отвън и отвътре
Друг малък трик е почистването на вътрешните прозорци с хоризонтални движения, а на външните прозорци с вертикални движения.
Полирайте стъклото
За бляскави прозорци – след почистването с препарат и подсушаването, полирайте стъклото с микрофибърна кърпа. Така те ще изглеждат като нови.
Пране на матраци – как да запазим свежестта на новия матрак
Въпреки че не забелязваме, матраците натрупват милиони прахообразни частици и акари, които вредят на здравето ни. Затова почистването на матраците е от огромно значение за всяко домакинство.
Кога е време да сменим матрака
Правилната хигиена на нашето легло е синоним на по-добро качество на живот. Грижата за матрака има ползи за здравето, гърба и съня Ви. Затова е препоръчително матракът да е на не повече от 10 години. С времето матраците се деформират и натрупват в себе си мръсотия, която трудно може да бъде отстранена.
Колко често е нужно почистване
Ако всеки ден проветряваме спалнята и перем чаршафите поне веднъж седмично, матракът също трябва редовно да се почиства и дезинфекцира, за да се премахнат лошите миризми, петна или появата на акари, прах и бактерии.Най-добре е да почиствате основно матрака на всеки шест месеца, съвпадайки със смяната на сезона.
Почистване на видимите петна
Преди да премахнете лошите миризми и да почистите старателно матрака, първото нещо, което трябва да направите, е да премахнете видимите петна. Смесете половин литър студена вода и три супени лъжици течен перилен препарат. В зоната, където е петното и с помощта на гъбата разнесете пяната. Разтривайте с кръгови движения, докато видите, че петното изчезва. Избягвайте да мокрите прекалено матрака. За да направите това, използвайте пяната и след това я отстранете със суха и чиста кърпа. Ако е влажно, използвайте сешоар върху зоната, за да изсъхне по-бързо.
Дезинфекция и елиминиране на акарите
След като всички петна са третирани с препарата и когато матракът изсъхне, е време да премахнем акарите. Използвайте сито, за да разпределите содата за хляб върху целия матрак. След това напръскайте равномерно с оцет. Оставете да престои за около 45 минути. След това напръскайте отново, но този път на места, които ще разтриваме с чистата гъба.
Трябва да го правим систематично, докато не изтъркате целия матрак. Ще видите как содата за хляб става кафява и това ще означава, че премахва мръсотията. Почистете с прахосмукачка остатъците от содата за хляб. След този процес оставите матрака на слънце за един час. Съвет: Ако миризмите са много дълбоки и устойчиви: поръсете със сода бикарбонат, покрийте го с фолио и го оставете да действа една нощ. На следващата сутрин вакуумирайте и напръскайте с малко дезинфектант.
Абонаментно почистване
За да се погрижим за здравето и чистотата на дома си, редовното почистване е от есенциално значение. Ето няколко навика, полезни за всяко домакинство:
- Почистване на банята
- Мивката и огледалото в банята
Това ще отнеме само няколко минути и ще направи банята да изглежда много по-чиста. Напръскайте огледалото с почистващ препарат за стъкло (или равни части вода и бял оцет) и разтрийте с кърпи за еднократна употреба или микрофибърна кърпа. Използвайте същата кърпа за почистване на мивката, като обърнете внимание на пръски от крана.
- Измиване на душа и ваната с почистващ препарат
Веднага след като приключите с къпането и всички повърхности са все още мокри, напръскайте ги с препарат за баня. Ще избегнете натрупването на остатъци от сапун и ще улесните почистването. Използвайте мокра кърпа за еднократна употреба, за да почистите тоалетната, и изтъркайте вътрешността с подходящ почистващ препарат и четка.
Как да изчистим кухнята?
- Кухненски плотове, мивката и печката
Започнете, като прекарате обикновена влажна кърпа върху кухненските плотове, за да премахнете остатъците от храна. Не забравяйте, че плотовете са място за размножаване на микроби, така че ги пръскайте ежедневно с почистващ препарат, който съдържа оцет или лимон, и ги подсушавайте добре. За ежедневно почистване на печката, напръскайте с препарат против омазняване и подсушете с кърпа за еднократна употреба.
С ръчна прахосмукачка почистете трохите и остатъците от храна по столовете. Можете да използвате и навлажнена кърпа, за да премахнете всички лепкави остатъци.
За чиста спалня
Почистете с прахосмукачка За бързо почистване на подове, съветваме да използвате преносими прахосмукачки. Батерията не издържа повече от 10-15 минути, но това е достатъчно за ежедневна поддръжка. Контейнерът се изхвърля, а зареждането става бързо в контакт. Оправете леглото. Всяка сутрин изтупвайте добре чаршафите и възглавниците при отворен прозорец, за да се отървете от прахообразните частици, които са се събрали през нощта. Сменяйте чаршафите веднъж седмично. Ако имате алергия към прахови акари, не забравяйте да покриете възглавницата и матрака си с покривало.
Ползи от пране на мека мебел
Защо е важно почистването на мебелите вкъщи?
Почистването на вашите мебели, освен че ще удължи живота им, то и ще подобри значително техния външен вид. Инвестицията, която всеки от нас прави, за да обзаведе добре своя дом, често е голяма. Правилната поддръжка на нашите мебели ще ги съхрани за повече време и така покупките ни ще бъдат оправдани.
Ползи от поддържането на мебелите чисти
- Удължаване на техния живота
Както вече споменахме по-нагоре в текста, правилната и редовна поддръжка удължава живота на закупените от нас мебели. Признаци на стареене при мебелите могат да се появят, заради натрупала се прах, която променя първоначалния им цвят. Дори да покривате мебелите си калъфки ще решите временно проблема. Затова е най-добре да се свържете с фирма за професионално почистване, която да освежи и почисти качествено Вашите меки мебели.
- Подобряване на качеството на въздуха във Вашия дом
Професионалното почистване успява да вникне във влакната на мебелите и по този начин да ги изчисти изцяло от прах, мръсотия и алергени. След отстраняването им те няма да могат да летят във въздуха или да отделят миризми, което автоматично ще направи атмосферата във Вашия дом много по-свежа и приятна.
- Минимизиране на миризмите
Меките мебели лесно се цапат и създават условия за образуването на неприятни миризми. Когато посрещаме гости това може да е проблем. Петната, които остават от храна и напитки също са неприятни и оставят дългосрочни отпечатъци. Дълбокото и професионално почистване ще премахне освен петната и неприятните миризми.
- По-свеж и представителен вид
Грижата за меката мебел може да бъде истинско предизвикателство, ако не сте наясно как точно да я полагате. Фирмите, които предлагат професионално почистване са добре запознати и използват правилните препарати, уреди и техники, за да поддържат външния вид на мебелите Ви. Добре изглеждащите и мебели допринасят за уюта на дома и придават представителен вид на стаята.
Меката мебел е онази част от интериора, която придава завършеност на помещението, когато влезете вътре и се огледате. И не може да е по друг начин! Виждали ли сте някога къща без фотьойли, столове или дивани? Не, разбира се! И разбира се, поддръжката и почистването на меката мебел е задължително, ако искате да запазите добрия й вид и да удължите живота й.
Всички усилия и време, изразходвани за почистване на мека мебел, могат да развалят настроението на всеки. Но няма друг начин, ако искате да запазите приятния и привлекателен вид на дома си. Редовното почистване ще подобри значително състоянието на меката мебел. Дори с минимални усилия можете да постигнете чист, красив, хармоничен дом – точно такъв, какъвто искате да го виждате завинаги.
Прането на меката мебел рядко се извършва от собствениците, защото, както знаем, това не е лесна задача. По-често се случва, когато хората търсят услугите на фирма за професионално почистване. И не е толкова странно, че го правят.
Така че нека поговорим за дълбокото почистване на вашата мека мебел. Трябва да го правите поне веднъж годишно, за да постигнете видими резултати. Няма да съжалявате, ако го правите по-често от необходимия минимум; тогава вашата тапицерия ще изглежда много по-добре. Вече знаем, че по-чистите мебели означават, че могат да се използват по-дълго и в същото време осигуряват по-голям комфорт за своите собственици.
Винаги перете тапицерията със специално създадени за нея продукти. Трябва да сте внимателни и да прочетете етикетите и пълните инструкции на продукта, който възнамерявате да използвате. Няма универсална методика за почистване на тапицерия у дома. Продуктите са различни за различните тъкани и материали и методи.
Дори ако смятате, че можете да се доверите изцяло на етикета на продукта, който искате да използвате, винаги трябва да внимавате. Винаги се опитвайте да почистите малка скрита мебелна зона и вижте ефекта на вашия почистващ препарат. Така ще имате време да реагирате, ако се окаже, че точно този продукт не е подходящият за вашето обзавеждане.
Следващото нещо, което трябва да имате предвид, е количеството почистващ продукт, който искате да използвате. Има популярен мит, че мебелите ще бъдат по-добре почистени, ако излеете голямо количество от препарата за почистване на тапицерия. Изплакването на тапицерията става по-сложно, когато използвате твърде много почистващ препарат и понякога част от него остава във влакната.
Това може да доведе до избелване и изтъняване на тъканта. Използвайте малко количество от почистващия продукт и действайте според инструкциите на етикета.